Tanečně-pohybová terapie

„Dance is a song of the body. Either of joy or pain.“

— Martha Graham

Pokud nasloucháme svému tělu a necháme ho bez jakéhokoli hodnocení vést naše pohyby, spustí se v nás procesy sebeobjevování a léčení.

Náš pohyb a emoce jsou neoddělitelně propojené. Změna na pohybové úrovni proto ovlivňuje naše vnitřní prožívání a celkové fungování a stejně tak se to děje i naopak.

Pohyb je naší všudypřítomnou přirozeností

Aniž bychom si to uvědomovali, každou vteřinu o nás vypovídá, kým jsme. Taneční pohyb představuje řeč těla a duše, skrze kterou můžeme přenášet naše přání, myšlenky i obavy do vnějšího světa a harmonizovat tak naši fyzickou a psychickou stránku.

Naším záměrem je dostávat se pomocí tanečně-pohybové terapie hlouběji do těla, prozkoumávat, co se v něm odehrává a na základě toho směřovat naše konání k tomu, co nám dělá dobře. K tomu nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti s tancem. Jde totiž o pohyb autentický – takový, který je přirozeně v každém z nás.

Kolik času věnujeme svému nitru? Tomu, jak se zrovna máme - svým pocitům, potřebám, hodnotám, strastem i radostem. A kolik času věnujeme svému tělu? Místu, kam se všechny tyto aspekty vpisují.

Vzhledem k tomu, že jsou naše emoce prožívány především prostřednictvím těla, jejich složitost a hloubka jde jen těžko sdělit verbálně. Někdy ani nemáme v danou chvíli k jejich prožití potřebný prostor, a tak se může stát, že se uloží v těle, kde tvoří napětí.

To může způsobit, že se ve svém těle necítíme dobře, cítíme únavu, otupělost nebo třeba roztržitost. Skrze tanečně-pohybovou terapii se společně díváme pod povrch a dáváme tělu možnost  k prožitku, uvolnění a ke změně našeho vnitřního nastavení.

IMG_8072

Při tanečně-pohybové terapii společně

Načerpáme energii a inspiraci do života

Uvolníme napětí, zklidníme tělo i mysl

Prohloubíme vnímavost vůči svým pocitům a potřebám

Obnovíme dobrý pocit z bytí v našem vlastním těle

Objevíme své vzorce chování a jak s nimi pracovat​

Probudíme spontaneitu, tvořivost a hravost

V jaké formě můžeš tanečně-pohybovou terapii zažít?

Individuální setkání

Podpora na tvé jedinečné cestě. Čas věnovaný pouze tobě, tvým potřebám a osobním tématům, která jsou pro tebe aktuálně důležitá otevřít a vyčistit.

Nejdřív se seznámíme, představím ti, jakým způsobem pracuji a vyslechnu si tvůj příběh. Většinou nejprve komunikujeme verbálně, poté pracujeme s pohybem a nakonec přeneseme prožitek opět do slov. Takové setkání trvá 60/90 minut.

Sebezkušenostní terapeutická skupina

Společné sdílení prostoru s lidmi, kteří přišli věnovat čas sami sobě, naslouchat svému tělu a skrze pohyb objevovat nové části svého já.

Tato seberozvojová setkání budou věnována specifickým tématům, která nás budou celým procesem provázet.

Projekt “Setkání v pohybu”

Workshop určený všem, kteří se chtějí inspirovat, uvolnit a současně dočerpat energii.

Workshop s prvky tanečně-pohybové terapie, který podporuje přesvědčení, že tanečníkem je kdokoli, kdo se jím rozhodne být. 

Setkání v pohybu

Vaše taneční zážitky

Anička roztančila nejen moje tělo, ale i mou duši. S lehkostí a přirozeností vytvořila prostor, kde nikdo nikoho nesoudil, prostor, kde jsem se dokázala naprosto uvolnit, zbavit se ostychu a roztančit každý kousek svého těla. A tančila bych hodiny.
Nikola
Taneční terapie vedená Aničkou ve mně zanechala stopu zklidnění a zjemnění. Na Oslavě rovnodennosti krásně vystihla téma přicházejícího podzimu. Do pohybu nás vedla skrze astrologické archetypy a náladu celého kolektivu měnila natolik pozvolna, že jsme ani nemrkli a už naše těla byla obměkčena hřejivou energií, kterou normálně čerpáme na chatě či doma u krbíčku.
Daniel
Obrovský dík! Z dřívějška mám pár zkušeností se spontánním tancem a tvé vedení bylo jako symfonie, ve které jsem šel od pramene a protančil se meandry pocitů až k vodopádu radosti a spočinul do moře klidu. Byla to poezie, bylo to ze srdce do srdce.
Tomáš

Pokud tě to láká nebo máš jakékoli otázky, určitě se nám ozvi. Jsme tu pro tebe.

Chceš vědět víc o tanci?

Tanec je už od dětství důležitou součástí mého života. Několikaleté objevování jeho léčivého potenciálu mě dovedlo k tříletému studiu tanečně-pohybové terapie v Akademii Alternativa v Olomouci, které jsem roku 2021 úspěšně zakončila. Tahle práce je pro mě životní cestou, která mě nikdy nepřestane bavit a fascinovat a kterou moc ráda šířím dál.

Zajímá tě víc? Anička napsala dvě výzkumné práce na téma tanečně-pohybové terapie a jejích benefitů pro naše tělesného sebepojetí, které si můžeš přečíst zde:

Vliv TPT na tělesné sebepojetí žen procházejících obdobím klimakteria
Terapeutické využití tance v kontextu tělesného sebepojetí