Rituály

Chvíle pro zastavení se mezi dvěma světy

Rituály jsou staré jako lidstvo samo. Dříve byly běžně prováděny u důležitých událostí a mezníků v životě. Měly důležitou psychohygienickou funkci, pomáhaly lidem smířit se s rytmy v přírodě, s procesy změny, zrání a dospívání.

Opustit staré, přivítat nové

Přechodový rituál je nádherný způsob, jak vědomě přejít z jedné životní etapy do druhé a podpořit tak svůj (nový) záměr. K tomu, abychom mohli do svého života pozvat nové a plně se tomu otevřít, je třeba zavřít knihu starého příběhu. To občas nebývá lehké a rituál nám v tom může velmi pomoct.

Mezi takové události v životě, které stojí za to rituálně oslavit, může patřit například:

  • oslava první menstruace (i zpětně)
  • předsvatební rituál
  • předporodní  rituál
  • rozchodový rituál 
  • rituál na uctění menopauzy
  • narozeniny
  • stěhování

Vlastně jakákoli životní změna, kterou považujete za důležitou a přejete si  ji vědomě prožít. 

Život je plný neustálých změn

Některé plánujeme a některé k nám přicházejí neočekávaně. Velké životní mezníky jsou často spojené se silnými emocemi, které nemusí být vždy jednoduché prožít. Když jim ale nedáme prostor, může se stát, že se vnitřně zastavíme v předešlé životní etapě. To může tvořit nerovnováhu a problémy jak na osobní, tak na sociální rovině.

Rituál nám pomáhá změnu přijmout, připravit se na okolnosti, které se s ní pojí a brát ji jako součást našeho vývoje. Cítíš, že se potřebuješ posunout dál? Chceš se připravit na významnou životní změnu? Podpořit svůj záměr?

Rituál ti může pomoct

Vědomě uzavřít staré

Otevřít novou životní etapu​

Zpracovat emoce spojené se změnou​

Nastavit a podpořit svůj záměr​

Přijmout životní události​

Jak přechodový
rituál probíhá?

Poskytneme ti prostor na přechod z jedné etapy do druhé.  Uvědomíš si, kde se právě teď nacházíš. Ohlédneš se zpátky. Uctíš, co bylo a vědomě se s tím rozloučíš – často za přítomnosti prožitých emocí, které jsou s tím přirozeně spojené. Jakmile je prostor čistý, pustíme se do oslavného vítání nové životní etapy s otevřenou náručí.

Rituálem si můžeš projít v soukromí, nebo k němu pozvat své blízké, se kterými ho chceš prožít. Každý vypadá jinak. Jeho strukturu tvoříme společně s tebou, aby byl přímo tobě na míru a zároveň do něj vždy vkládáme i kus sebe. Počítej, že potrvá minimálně tři hodiny.

Ženské kruhy

Chceš prožít rituál?

Pokud procházíš procesem změny a chceš v něm podpořit, dej nám vědět! Přechodové rituály jsou naše srdcovka. Při jejich tvorbě vycházíme z našich vlastních zkušeností, z pobytu v Kostarické komunitě Pachamama a z učení Lucie Harnošové, u níž jsme prošly kurzem pro průvodcovství žen.